Jesteś osobą, która została poszkodowana na skutek przestępstwa i chcesz skorzystać z pomocy. Zapewne w Twojej głowie zrodziło się kilka istotnych pytań. Spróbujemy odpowiedzieć na nie poniżej.
Czy muszę ustalać termin spotkania?
Nie trzeba umawiać się na wizytę i czekać miesiącami na swoją kolej. Ośrodek w Lesznie jest czynny od poniedziałku do soboty, a pozostałe punkty przyjmują w trakcie czterogodzinnych dyżurów, w wyznaczonym dniu tygodnia.
Jak wygląda strona formalna pomocy?
Na miejscu jednego z Punktów Osoba Pierwszego Kontaktu udostępni wniosek, który wypełnisz z jej pomocą. Ważną częścią spotkania będzie okazanie dowodu, który uprawdopodobni status osoby pokrzywdzonej przestępstwem. Może być to zeznanie świadka, dowód rzeczowy lub dokument.
Przez całą dobę istnieje możliwość zadzwonienia na infolinię pod numer 533 527 866.
FORMY WSPARCIA
Bezpłatne porady prawne, mediacje:
Umożliwiamy kontakt z prawnikiem lub radcą prawnym, który posiada profesjonalną wiedzę i jednocześnie potrafi objaśnić poszkodowanemu wszystkie trudne kwestie, przedstawić mu jego prawa, pomóc w sporządzeniu pism procesowych.
W przypadku spraw, których pozytywny finał jest w dużej mierze uzależniony od woli stron, organizujemy pomoc mediatora.
Pomoc tłumacza:
W sytuacjach, w których niezbędny jest tłumacz języka migowego i tłumacz przewodnik, umożliwiający sprawną komunikację z osobą niepełnosprawną oraz dla obcokrajowców, którzy nie władają w wystarczającym stopniu językiem polskim.
Wsparcie psychologiczne:
Osoby pokrzywdzone przestępstwem potrzebują pomocy specjalistów, którzy zadbają o ich kondycję psychiczną – psychologów, terapeutów i psychiatrów. Zapewnienie jej powinno stanowić wstęp do dalszych etapów udzielania wsparcia.
Proces terapeutyczny pomaga ofiarom przestępstwa walczyć z życiowym kryzysem i traumami. Dlatego też kierujemy potrzebujących, ich rodziny i świadków przestępstw na darmowe, specjalistyczne konsultacje i umożliwiamy podjęcie psychoterapii. W wyjątkowo skomplikowanych i pilnych sytuacjach finansujemy również zewnętrzną konsultację.
Wsparcie finansowe:
Udzielamy wsparcia finansowego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Realizujemy ją poprzez:
- Pokrywanie kosztów związanych z kształceniem dzieci w formie korepetycji, czy zapewnienia pobytu w placówkach przedszkolnych.
- Pokrywanie kosztów związanych z opieką nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klubach dziecięcych prowadzonych przez gminy.
- Finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
- Pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielanie schronienia.
- Organizowanie pomocy w pokryciu kosztów związanych z opłatami bieżących zobowiązań czynszowych.
- Organizowanie pomocy w pokryciu kosztów związanych z dostosowaniem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej przestępstwem, w przypadku gdy utrata sprawności fizycznej nastąpiła w wyniku przestępstwa.
- Organizowanie pomocy w pokryciu kosztów związanych z brakiem środków egzystencjalnych m.in poprzez bony żywnościowe dla szczególnie potrzebujących.
- Organizowanie pomocy w pokryciu kosztów związanych z organizowanym wyjazdem uprawnionego małoletniego wraz z opiekunem.
LOKALNY PUNKT POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
ŚWIĘCIECHOWA, Ułańska 4
Marta Szczot533 526 361 Marta.Szczot@altumpomoc.pl
W Urzędzie Gminy Święciechowa, który znajduje się przy ulicy Ułańskiej 4, obok święciechowskiego rynku. Dyżury osoby pierwszego kontaktu odbywają się w sali posiedzeń.
czwartek 10.00-14.00
OKRĘGOWY OŚRODEK POMOCY POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
LESZNO, Słowiańska 55C
Edyta Maciuk533 527 481 Edyta.Maciuk@altumpomoc.pl
Przy przy ulicy Słowiańskiej 55C. Budynek znajduje się w głębi podwórza. Prowadzi do niego przejście znajdujące się pomiędzy budynkiem o numerze 48 i 50. Następnie trzeba skierować się do wejścia B.
poniedziałek – czwartek 8.00 -15.00
piątek 13.00 – 20.00
sobota 10.00 -14.00
Źródło:http://punktypomocy.pl/